Mikaela Lauren – mammadröm vid 45

Vi träffar en kämpe, en kämpe som inte bara fightats länge i sin profession utan även för att bli mamma. Du får ta del av Mikaelas mammadrömmar och om den långa resa hon gjort för att vid 45 års ålder äntligen bli mamma till Nikita. Och om en tuff förlossning med sugklocka och efterkommande infektion (lyssna gärna på tidigare poddavsnitt om postpartuminfektioner HÄR).

Ta del av Mikaels tips och lyssna till avsnittet som handlar om att vara 45 år och bli gravid, skaffa barn, hinder på grund av den  biologiska klockan, äggplock, besvikelse, frysta ägg som inte funkar men slutet gott och Mikaela säger:

”Att få uppleva känslorna, kraften, bräckligheten, förskräckelsen, stoltheten, förväntan och uppskattningen till denna magiska stund….hur vidrig och fantastisk den än var på samma gång – så var allt värt det”

Avsnittet du inte får missa och som berört många – TACK för fina kommentarer – hittar du HÄR !

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR

Lämna en kommentar